Vitrína – jak vybrat to pravé místo pro vaše úspěchy

Vzpomínky jsou to jediné, co nám po určité události zůstane. Naše vzpomínky a suvenýry či jiné památky, které si můžeme vystavit, na které se můžeme dívat. Vše, co chceme mít na očích a s čím se chcete třeba i pochlubit někomu dalšímu. Protože jsou to věci, které o nás něco vypovídají a něco nám připomínají. A něco takového si zaslouží svou vlastní skříňku, prosklenou vitrínu, do které budeme moci vždy nahlédnout. Není ale vitrína jako vitrína, rozložení a uspořádání takové komody může být velmi rozličné, stejně jako materiál, ze kterého může být vyrobena.

 

Vitrína nemusí být jen ze skla a dřeva

Tradiční podoba vitríny spočívá ve dvou materiálech – skle a dřevě. Dřevěné police vytvářejí jakýsi knihovní regál, který je ale následně zasklen, aby na vystavené věci nepadal prach nebo se jinak nepoškodily. Moderní doba si ale vyžaduje také jiný přístup, takže ačkoliv se na tradiční materiály nezapomnělo, objevují se i jiná provedení. Police mohou být tvořeny například tvrdým plastem nebo ještě kreativněji betonem či kamenem. Možné jsou i celoskleněné vitríny, které ale bohužel nenabízejí podklad nebo pozadí, na kterém by vystavovaná věc vynikla.

 

Uspořádání místa pro vaše exponáty

Organizace prostoru vitríny v podstatě záleží na tom, jak je velká. Menší vitríny neposkytují příliš mnoho prostoru na nějaké originální rozložení, proto většinou disponují pouze běžnými poličkami. Zajímavější členění už poté může mít třeba taková 180 centimetrů vysoká vitrína. Kromě polic může obsahovat čtvercová okénka pro jednotlivé vystavované předměty, či ve spodní části může mít neprůhledné šuplíky. Do nich můžete ukládat například dokumenty nebo pokud vitrína slouží jako výstavka, tak další exponáty na vystřídání, až se ty první vystavené okoukají.

Minimum nízkých vitrín disponuje zajímavým členěním.

Závěsná nebo stojící

Vitrína může mít dvojí podobu – bude stát na zemi a v takovém případě vás především bude zajímat její výška a prostor, který zabírá, nebo může být závěsného charakteru. Visící vitríny jsou vhodné nanejvýš nad nízké skříňky. Neboť aby si někdo mohl pohodlně prohlédnout vystavované věci, nemůže je mít zavěšený o moc výše, než je výška očí. Dalším aspektem je, že závěsné vitríny se skládají převážně z polic a jsou vhodné pro opravdové sběratele, kteří zde mají své exponáty, spíš než pro běžného jedince se suvenýry z dovolené.

 

Typ vitríny podle místnosti

Stejně jako jsou pro každý pokoj vhodnější jiné vystavované předměty, tak rovněž typ vitríny je lepší volit odlišný. Do chodby, haly nebo jiné méně navštěvované místnosti jsou vhodnější vitríny nízkého charakteru v případě, že vám na vystavených věcech záleží. V případě věcí, které pro vás mají vyšší citovou hodnotu a budete se s nimi chtít pochlubit, určitě je vystavte do místnosti, která je frekventovanější. Může jít o kuchyni nebo obývací pokoj. Zde jsou perfektní volbou vyšší rohové vitríny nebo potom vitríny s malou hloubkou, připomínající knihovní regály. Z důvodu úložného místa jsou lepší vitríny s šuplíky ve spodní části – na exponáty u země by se stejně díval málokdo. Do pracovny nebo knihovny je dobré volit vitrínu z poloviny zaplněnou zásuvkami a z poloviny sklem.

Vitrína s šuplíky ve spodní části jsou skvělé z hlediska úložného prostoru.

Zdroje obrázků

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *