Noční stolek – opomíjený kousek vaší ložnice

Možná si říkáte: Je to malý a nenápadný kousek nábytku, bez kterého se domácnost přeci obejde, ne? Ve skutečnosti má ale noční stolek velký potenciál, který jste v něm jenom doposud neviděli. Vstávat uprostřed noci z vyhřáté postele kvůli vodě nebo před spaním odkládat knížku na zem, není nic, co by nevyřešila „pravá ruka“ vaší postele.

Stolek, díky němuž budete mít všechno po ruce a nebudete muset vstávat zbytečně z postele, je tedy praktickou záležitostí a rovněž designovou výhrou ložnice. Jeho podoby jsou velmi rozmanité, takže není problém vybrat přesně takový, který bude ladit k vaší posteli. Vězte, že pokud až doposud v otázce užitečnosti nočního stolku váháte, už po pár dnech jeho využívání změníte názor. Ovšem aby tomu tak bylo, je nutné vybírat s rozmyslem.

 

Velikost nočního stolku

Jak už z názvu tohoto nábytku vyplývá, jedná se o „stolek“, tedy menší stůl. Jeho rozměry tedy nemusí být příliš velké. Ačkoliv vždy záleží na tom, co vy potřebujete pro své podvečerní a noční fungování. Nejdříve si tedy promyslete, co všechno využíváte. Čtete před spaním knížku? Trpíváte v noci žízní? Potřebujete každé ráno vzbudit? Natíráte si před spaním obličej a ruce krémem? Máte kam umístit lampičku? Odpovědí na tyto otázky jsou vždycky věci, které musíte někam uložit. Při výběru nočního stolku se tedy zaměřte na jeho velikost a pokud jste omezeni místem v ložnici, poté také na jeho vybavení úložnými prostory. Výška by ale vždy měla korespondovat s výší vaší postele, abyste na stolek pohodlně dosáhli.

Noční stolek by neměl být vyšší než postel, jinak se vám na něj bude špatně sahat.
Noční stolek by neměl být vyšší než postel, jinak se vám na něj bude špatně sahat.

Šuplíky, dvířka, odkládací prostor

Se vzhledem a možnosti úložného prostoru výrazně souvisí předchozí odstavec. Zatímco některé noční stolky disponují pouze odkládací plochou, součástí jiných může být šuplík či skříňka na dvířka. Šuplík dále může být jenom jeden nebo rovnou několik. Asi nejběžnější střední cestou jsou noční stolky s jedním šuplíkem, pod kterým je volný prostor sloužící na odložení knih nebo jiných drobností. Takové rozložení je velmi efektivní a představuje jistý standard.

 

Materiál stolku

Základním materiálem pro tento kousek nábytku je jistě dřevo. Je hezké, ladí k dřevěné posteli, snadno se vybírá díky rozmanitosti barev. Rozhodně se ale tímto materiálem nemusíte nechat omezovat. Pokud by vás lákalo jiné provedení dřeva, zkuste masiv. Nejen, že je mnohem designově výraznější, ale také i déle vydrží. Noční stolky se ale také vyrábějí z plastu, kovu nebo různých kombinací těchto materiálů.

 

Aby vám to ladilo

V ložnici je důležité rozložení energie, která vás potom ovlivňuje během vašeho spánku. Váš noční stolek by měl být nejen praktický, ale také by se vám měl líbit a do jisté míry by měl odpovídat vaší osobnosti. A jelikož je nepravděpodobné, že vy a váš partner máte naprosto stejnou povahu, každý si můžete vybrat vlastní noční stolek. Na každé straně postele tak může stát individuální kousek nábytku, který bude sloužit každému podle jeho potřeb, žádný kompromis, který neuspokojuje ani jednoho z vás.

Obě strany postele nemusí být nutně stejné. Noční stolek můžete zvolit individuálně.
Obě strany postele nemusí být nutně stejné. Noční stolek můžete zvolit individuálně.

Zdroje obrázků

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *