Jídelní stůl a jeho proměny v interiéru

Že jíst ze země je věcí nepraktickou, na to přišli už naši předkové. Stoly mají za sebou dlouhou historii a možná že i proto zaujímají v našich domácnostech výstavní postavení. U takového jídelního stolu se totiž nejen jí, ale také mluví, pracuje, tráví čas a také žije. Jídelní stůl představuje místo setkávání. Místo, kde se schází celá rodina, aby si po celém dni, stráveném individuálně, sdělila své zážitky a podělila se o ně. Vedou se zde válečné porady, žehlí se problémy, a to všechno u jídla nebo i bez něj. Jídelní stůl je zkrátka velmi důležitou součástí domácnosti, proto byste jeho výběr neměli podcenit. V tomto článku se můžete inspirovat, jaký jídelní stůl postavíte do své jídelny.

 

Jedna hrana, samá hrana

Asi nejtradičnějším tvarem jídelního stolu je obdélník nebo čtverec. Ať už ten nebo onen geometrický tvar obsahuje mnoho hran, které mohou bránit toku pozitivní energie v domácnosti. Na tyto tvary jsme zvyklí, stoly se tak vyrábějí neustále a dobře se dají instalovat do jídelny. Je jasné, kdo kde bude sedět, jsou jaksi vymezené mantinely. Což může ale představovat do určité míry problém. I když hierarchie nemusí být nijak výrazná, pocitově se může přenášet do vztahů a následné konverzace. Obdélníkové i čtvercové stoly jsou slušivé jak ve dřevě, tak dalších materiálech, jako je třeba sklo. Vzhledem k interiéru se hodí do moderních i tradičněji zařízených domácností.

 

Kulatý stůl do jídelny

Větší vyváženost do místnosti i do vztahů přinese kulatý stůl. Vzhledem k jeho méně používanému tvaru může představovat ozvláštnění jídelny. Kruhový tvar je harmoničtější, umožňuje proudění pozitivní energie v domácnosti. Rovněž členové u stolu jsou si mnohem blíže a jejich vztahy jsou vyváženější. Kruhové stoly je lepší volit ze dřeva, které navozuje příjemnou atmosféru. Více vynikne v podobně laděném interiéru, ve kterém nenajdeme příliš mnoho hran. Zelenou tedy dostává především do moderních domácností.

Kulatý stůl vnese do místnosti harmonii a kreativitu.

Jídelní stůl s lavicí

Jídelní stůk s lavící může mít v podstatě dvě podoby. Ta první se hodí spíše do tradičněji zařízených interiérů, druhá je určena do moderních verzí domova inspirovaných skandinávským stylem. Pokud v domácnosti nemáte příliš mnoho místa na velký jídelní stůl, který byste si ale i tak chtěli dopřát, potom zvolte provedení s rohovou lavicí, které uspoří místo. Lavice navíc může obsahovat ukládací prostor. Modernější provedení stolu s lavicí potom představuje klasický obdélníkový stůl s dlouhou lavicí, namísto dvou židlí. Není nutné tento stůl přisouvat do rohu, naopak se bude vyjímat uprostřed místnosti. Vzhledem k této skutečnosti ale zabere dost místa, s čímž musíte počítat.

 

Výklopný jídelní stůl

Velké úspory místa ale na úkor pohodlí a zachování jídelního stolu jako místa setkávání, se dočkáte od výklopných stolků. Především v bytovkách nebo opravdu špatně prostorově řešených domech, lze obejít pořízení klasického jídelního stolu. Na zeď si umístíte stolní desku, kterou v případě potřeby můžete kdykoliv narovnat. K takovému stolu se vejdou maximálně tři lidé a to ještě dost nepohodlně. Výklopný jídelní stůl je opravdu jenom z nouze cnost, které byste se měli vyhnout, pokud opravdu jen trochu můžete.

Na podobných principech fungují i stoly, které vznikly z kuchyňského pultu nebo ostrůvku.
Na podobných principech fungují i stoly, které vznikly z kuchyňského pultu nebo ostrůvku.

Zdroje obrázků

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *