Feng šuej ve vašem domově

Feng šuej představuje čínské poznání o tom, jak nás ovlivňuje naše prostředí. Důležitá je v domácnosti harmonie, aby nebyl narušen tok energie, která má vliv i na naše psychické a duševní rozpoložení. Pro někoho jsou to jenom „woo-doo“ povídačky, pro někoho způsob, jak donutit druhého uklidit. Přitom energie feng šuej toho může hodně nabídnout. Mnohdy frustrace vychází jenom z nepohodlí kolem nás, z nepořádku, dezorganizace a přeplnění. Feng šuej přitom nabízí vyčištění nejen mysli, ale také domova v harmonickém rozpoložení. Podívejte se, jak se váš domov může proměnit, když na něj aplikujete jednoduché metody starého čínského umění feng šuej. Má za sebou přeci jen 6 000 let tradice, takže ví, jak na to.

 

Zbavte se předsudků

Na okraj je nutné se zbavit zkreslených představ o tomto učení. Zaprvé – feng šuej není určeno jenom pro bohaté lidi. Jeho aplikace souvisí se správným uspořádáním nábytku v prostoru, není nutné nic předělávat nebo rekonstruovat. Na druhou stranu to ale není ani žádný magický nebo pověrčivý systém. Nesouvisí s náboženstvím. Jde jenom o vás, jak se ve svém domově cítíte. A s tím souvisí i poslední bod – nejedná se o způsob, jak rychle vyřešit své problémy. Uvolněte se a podívejte se, jaké tipy máme pro jednotlivé místnosti v domě.

 

Pár tipů pro obývací pokoj

Obývací pokoj je jedna z hlavních místností v domě. Schází se zde rodina i přátelé, tráví se tu hodně času. Proto by měla vyzařovat pohodu a harmonii. Vhodné jsou jasné a pestré barvy, které symbolizují radost a život. Nábytek by měl být rozestaven v harmonii a nemusí ho být příliš. Skvělé jsou jednoduché motivy. To samé platí také pro obrazy a další výzdobu, kterou chcete do svého obývacího pokoje dát. Volte příjemné potěšující obrazy například přírody nebo jednoduchých motivů a vyvarujte se červené barvy krve či násilných motivů. Posledním aspektem je světlost místnosti. Obývací pokoj by měl být vybaven tolikerým osvětlením, aby v žádném kousku místnosti nevznikal stín, ale celá byla pěkně prosvětlená.

Harmonické obrazy jsou zcela podle feng šuej.
Harmonické obrazy jsou zcela podle feng šuej.

Pár tipů pro ložnici

Aby se vám lépe spalo a cítili jste se odpočatější, zkuste pár tipů pro uspořádání nábytku v ložnici. Podle feng šuej je lepší postel „kotvit“ v prostoru, to znamená, přitisknout ji na stěnu. Postačí čelem postele, obecně je totiž vhodnější, když je postel přístupná z obou stran. Není potom tolik uzavřena proudění energie. Zároveň byste ji neměli dávat do roviny s dveřmi. V ideálním případě by postel od dveří měla být vzdálenější. V ložnici by nemělo být příliš mnoho nábytku ani věcí. Dodržovat byste měli také pravidelné větrání a uklízení prostoru, kde spíte, protože i to má vliv na kvalitu vašeho spánku.

Pár tipů pro pracovnu

Feng šuej má vliv i na náš pracovní výkon. Začněme u pracovního stolu, který by rozhodně neměl být umístěný proti stěně. V nejlepším případě jej postavte proti oknu, abyste mohli čerpat energii z paprsků slunce. Obecně není dobré sedět v přímé linii nebo poblíž dveří. Jde o to, že nejvzdálenější bod ode dveří je zároveň tím nejbezpečnějším, a to se odráží i v našem vnímání. Lépe se nám pracuje, když se cítíme v bezpečí. Když si ke stolu sednete, tak po vaší levé straně by v ideálním případě měly být aktivní předměty. Může se jednat o okno či dveře, které znamenají pohyb, nebo potom televize, přehrávač, telefon, apod. Na pravou stranu se snažte cílit předměty klidového charakteru.

Pracovní stůl udržujte poklizený a bez zbytečností.

Pár tipů pro kuchyni a jídelnu

V kuchyni představuje nejdůležitější věc sporák. Jeho umístění v místnosti je tedy klíčové. V ideálním případě by se měl nacházet čelem do místnosti, aby jedinec mohl být propojen během vaření s ostatními členy domácnosti či dalšími aktivitami. To bohužel ale mnohdy není proveditelné. Proto alespoň zvažte jeho umístění dál od dveří a okna. Pokud už takové technické aspekty ve své kuchyni nemůžete měnit, zkuste ji přinejmenším projasnit. Jasné barvy na skříňkách nebo doplňcích jsou správnou volbou. V jídelně je podobným středobodem jídelní stůl. Lepší je, když nemá ostré hrany, podporuje to komunikování mezi lidmi u stolu. Nejlepším materiálem pro stůl je dřevo, které je harmoničtější, než sklo nebo kov.

 

Zdroje obrázků

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *