Skandinávský styl není jenom nábytek z Ikea

Minimalismus, prostornost, světlost a vzdušnost. To je lehkost, která přesně vystihuje podstatu klasického skandinávského stylu, který už si z dalekého severu proklestil cestu do našich domovů. Převaha černé a bílé či jednoduchého kontrastu podobných odstínů už dávno není jenom výsadou Cruelly De Vill, ale všech moderních a čistých interiérů, zařízených podle našich severských sousedů.

 

Skandinávský styl u vás doma

Skandinávské státy si vytvořily svůj vlastní styl, který se odráží v jejich domácnostech. Ty jsou zařízeny prostě, ale přesto elegantně a moderně, a to při zachování převahy přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen nebo papír či sklo. A i když lze skandinávský styl jednoznačně nalézt za dveřmi každé Ikey, jedná se jenom o zlomek možností. Švédská Ikea totiž není jedinou severskou zemí, která má co nabídnout, co se do zařízení domácnosti týče.

 

Islandská barevnost

Co takhle zkusit skandinávský styl podle Islanďanů? Stejně jako islandské domy, i islandský design si kompenzuje rozlehlé pláně, sníh a oceán. To znamená, že ačkoliv je zachována idea klasického skandinávského stylu včetně minimalismu, islandský nádech najdete v jisté formě barevnosti. Barvy jsou obvykle střídmé, ale přesto tu jsou. Tmavá zelená, jasně modrá, hořčičná. Sedačky, polštáře, potahy, ale i netextilní věci, jako jsou lustry nebo police mají tyto barvy.

Velmi oblíbené je také u tohoto stylu využití geometrických tvarů, které se rovněž promítají do mnoha kousků nábytku, ale i dekorací. Především se jedná o trojúhelníky, ale ani další tvary jako je čtverec, obdélník, apod. nejsou opomíjeny. Islandský design se od skandinávského zkrátka trochu odlišuje a vymyká, přesto ale zachovává standardy, které s sebou nese pojem „skandinávský styl“.

Dánské retro

I Dánsko vtisklo do skandinávského stylu svou vlastní osobitost, kterou v Ikea zkrátka nenajdete. Obecně by se dalo říct, že Dánsko je retro. Poznáte to především na takových kouscích nábytku, jako jsou různé komory, stoly, skříně nebo židle. Jednoduše by se to dalo přirovnat k prádelníku po vaší babičce, který prošel rekonstrukcí. Skandinávský styl podle Dánska je velmi moderní, ale přitom všechno vypadá jako starší a opravené. Doslova retro.

Skříňky se dvěma posuvnými dvířky, které vypadají jako ze sedmdesátých let, židle připomínají ty z poloviny minulého století. Tahle old fashion záležitost ale přesto působí velmi elegantním dojmem. Interiér je vzdušný a prostorný a to především z toho důvodu, že se v něm takového nábytku nachází jenom menší množství v rámci zachování minimalismu.

Retro je velmi moderní a lze ho snadno propojit se skandinávsky zařízeným domovem.

Norský minimalismus

Domácnost, vybavená podle norského skandinávského stylu, je velmi prostá a obsahuje opravdu jenom základní kousky nábytku, které jsou nezbytné pro fungování. Židle a stůl, dvě tři skříně, sedací souprava, konferenční stolek. Všechno vybavení je přitom jednoduché a funkční. Slouží přesně tomu, čemu sloužit má. Díky přírodním materiálům, ze kterých je vyrobeno, je nábytek v norském stylu elegantní, bez zbytečných dekorací a příkras.

Norské domácnosti se opravdu striktně drží minimalistického hesla. Nemusí obsahovat ani žádné koberce, dekorace na stěnách nebo příliš mnoho nábytku. Zkrátka jenom to nejnutnější. V podstatě by se až dalo říci, že některé norské interiéry mohou vypadat jako nezabydlené či nepoužívané. Příliš nesplňují představu útulného domova, spíše hrají na moderní a elegantní design.

 

Švédská otevřenost

Poslední představovanou zemí bude Švédsko. Švédské interiéry v rámci skandinávského stylu jsou velmi otevřené a na rozdíl od předchozích stylů jsou více zaplněné drobnostmi. Výrazným prvkem jsou tedy poličky, otevřené skříňky a knihovničky. Do všech těchto prostor se potom mohou vtěsnat cílené dekorace, knihy nebo fotorámečky s prostými motivy. Rovněž květiny byste zde našli.

ábytek podle švédského stylu je výrazně transparentní, poskytuje možnost nahlédnout dovnitř a vhodný je tedy spíše pro jedince, kteří nechtějí nic skrývat, ačkoliv odhalované věci mohou mít neutrální charakter. Švédské interiéry obsahují spoustu drobností a doplňků, jako jsou například různé stoličky, polštáře, pufíky, koberce, vázy, apod. Barvy jsou spíše neutrální, černo-bílý prostor je doplněn maximálně jednou výraznější barvou a to pouze v podobě několika detailů. Jinak jsou zachovány všechny prvky skandinávského stylu.

Otevřenost lahodí nejen nábytku, ale také oku.

Zdroje obrázků

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *