Taštičková nebo pěnová matrace – která je lepší?

Která matrace je lepší? Pěnová nebo taštičková? Dnes je k dispozici velmi široká nabídka matrací a často je hodně složité se v ní zorientovat. Zejména běžný zákazník vůbec neví, kterou si koupí a především, která matrace pro něj bude nejlepší.

Zákazníci velmi často hledí hlavně na cenu a ne na materiál. A je jasné, že přednost obvykle dostane levnější matrace. To je ovšem velká škoda, protože matrace by se měla volit spíše podle toho, jak vám vyhovuje, kvality zpracování i materiálu. Dnes se zaměříme na matrace taštičkové a pěnové. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Pěnové matrace

Pěnové matrace se vyrábějí z různých druhů pěn. Každá má rozdílné vlastnosti. Některé druhy se často dají vzájemně kombinovat. Společnou mají především univerzálnost. Nejoblíbenější je tzv. PUR pěna, která je vyrobena z polyuretanu. Další volbou může být matrace z bio pěny, která je na trhu ještě poměrně nováčkem. Pro její výrobu se používají přírodní oleje, což má velmi dobrý dopad zejména na ekologii. K výrobě se někdy používá i ricinový olej, který je pak odolnější vůči mikrobům, plísním a houbám. Zmínit musíme i matraci z HR (studené pěny), která má větší póry než PUR pěna. Je tedy prodyšnější, elastičtější a tvarově stálá. Poslední možností je líná pěna, která je velmi vhodná pro osoby citlivé na otlačeniny a trpící bolestmi zad a kloubů. Svou tvrdost mění podle teploty. Dokáže se velmi dobře přizpůsobit lidskému tělu.

Luxusní matrace s paměťovou pěnou je dostupná na www.nejlepsipostele.cz za 6 670 Kč.

Pěnové matrace patří k nejoblíbenějším. Je to zejména proto, že se dají pořídit za rozumné ceny a zároveň mají i hodně výhod. Jsou lehké, dobře se přepravují a dostupné v různé tuhosti. Mnoho matrací nabízí jednu stranu více tuhou a druhou naopak měkčí, takže si můžete vybrat. Jsou vzdušné a velmi dobře odvádí vlhkost. Pamatujte na to, že mají nižší životnost, takže budete matraci častěji měnit. Podobně vypadá i matrace ze studené pěny, která je sice dražší, ale déle vydrží, dobře odvádí teplo a přizpůsobí se vašemu tělu. Pěnovou matraci musíte uložit na lamelový nebo laťkový rošt, který zajistí dostatečné odvětrávání.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace můžeme zařadit někam mezi pěnové a latexové. Je pro ně charakteristické jádro z ocelových pružin. Ty jsou zabaleny každá zvlášť do jednotlivých textilních sáčků (proto název taštičková). Jednotlivé pružiny jsou tedy navzájem oddělené.

Taštičková matrace Dakota
Taštičková matrace Dakota – můžete koupit na www.supermobel.cz již od 2.370 Kč.

Jejich užitné vlastnosti jsou velmi dobré a oproti starým pružinovým matracím dosáhly mnohých inovací. Zejména v oblasti kvality a odolnosti. Jejich největší výhodou je dlouhá životnost a možnost recyklace. Oproti jiným typům matrací nabízejí mnohem lepší cirkulaci vzduchu. Po celou dobu používání zajišťují kvalitní spánek a pozitivně na ně hledí i ortopedi. Nevýhodou taštičkových matrací je to, že je nemůžete položit na polohovatelný rošť. Mohly by se poškodit pružiny. Tyto matrace výborně využijete i na chatách nebo ubytovnách, kde je vlhko a špatně se odvětrává.

Taštičkové matrace jsou výhodné i u lidí s nadváhou, protože se jen tak neproleží.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *